Ana sayfa Banka Haber 2017 Mart Fed Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

2017 Mart Fed Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

0
2017 Mart Fed Kararı Ne Zaman Açıklanacak?
fed 2017 toplantı tarihleri

2017 mart ayı fed kararı dünya gündeminin ilk sırasındaki yerini koruyor. Zira tüm yatırımcılar, 2017 mart fed faiz kararı ne zaman açıklanacağını ve hangi yönde bir kararı destekleyeceklerini merak etmekte. Bildiğiniz gibi fed toplantı tarihleri, 2017 yılında ne zaman yapılacağı önceden belirtilmişti. Şimdi sizlere bu tarihlerin ne zaman olacağını ve ne tür kararların hangi yatırım araçlarına etki edeceğini açıklayacağız!

2017 Fed Toplantı Tarihleri Ne Zaman?

Fed toplantı tarihleri yapıldığında ilk gün toplantı yapılıyor ve bir sonraki gün ise tutanaklar alınan kararlar doğrultusunda açıklanıyor. FED’in ne zaman ne yapacağını aşağı yukarı kestirebilirsiniz ancak bazı toplantılarda ters tepki söz konusu olabiliyor. Misal geçen yıl ha bu ay faiz artırımı gelecek diye diye yılın son ayı yani aralık 2017 tarihinde tek faiz artırımı yapıldı.

Para babaları dediğimiz kesim ne yazık ki bu sektörde de var ki, alınan kararları önceden biliyor. Bu demektir ki, FED alınan kararları birilerinin ceplerini düşünerek almakta.

Yapılan açıklamaya göre FOMC 2017 yılında 31 Ocak-1 Şubat, 14-15 Mart, 2-3 Mayıs, 13-14 Haziran, 25-26 Temmuz, 19-20 Eylül, 31 Ekim-1 Kasım, 12-13 Aralık tarihlerinde toplanacak. 2018 yılının ilk toplantısı ise 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu ay ki mart 2017 fed toplantısı 14 mart 2017 de yapılacak olup açıklama resmi olarak 15 mart 2017’de yapılacaktır.

Fed Sonrası Dolar Ne Olur?

Genele bakıldığında ülkemizde dolar şu sıralar 3,74 lira seviyelerinde oysa ki bir hafta öncesinde 3,70 altında seyrediyordu. Yani beklentiler satın alındı zira FED olumsuz bir açıklama yapacak olsa idi dolar kurunu 3,90 ların üzerinde görürdük gibime geliyor. Bunu destekleyecek hamleler de var.

  • Hollanda
  • Almanya

Bu iki devlet ne yazık ki tüm dünyayı aleyhimize karşı kışkırtmayı başardı. Sonrasında Fransa’da bu kervana katıldı. Düşünsenize bu üç ülkeden biri bizlere bir yaptırım uygularsa emin olun ki, şuanda devlet büyükleri söyledikleri lafları özür dileyerek yutkunurlar. En basit örneği ülkemizin Rus savaş uçağını düşürmesi gibi 🙂 Sonrasında konuşulanlar halen kulaklarımızda çınlanmakta.

Bu gibi ortamların oluşması var olan ekonominin daralmasına ve belirsizliğin oluşmasına neden olacaktır. Bu da demek oluyor ki bu belirsizlik ülke ekonomisi için çok tehlikelidir. Borsanın 90 bin seviyesinde olması çok şaşırtıyor bizleri ve balon patlaması oldukça fazla konuşulmakta. Doların aşağı yukarı fed kararı sonrasında olumsuz etkilenmesi oldukça düşük ihtimal.

FED Faiz Kararı Mart 2017

Tahminlerimize göre fed’in mart 2017 ayı için her hangi bir faiz kararı artırmaması söz konusu olabilir. Beklentiler satın alınarak açıklamaların yapıldığını unutmayalım.

Fed faiz kararı şuan için makul seviyelerde olduğu için tüm dünyanın sakinliğini koruduğu şu aylarda tüm amaçların üretime yoğunlaşmasından dolayı faiz kararının sabit tutulacağını da belirtebiliriz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin