Ana sayfa Konut kredileri 2017 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

2017 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

2
2017 Konut Kredi Oranları Düşer mi?
konut kredileri ne zaman düşer en düşük faiz hangi bankatik.net banka

Ev sahibi olmak için oldukça yüksek meblağlar gerekli ev parasının tamamını biriktirmek sanırım kolay değildir dolayısıyla konut sahibi olmak için Bankalardan konut kredisi almak gerekiyor.  Kiracıların nen büyük hayali bir gün ev sahibi olmak ve bunun için para biriktirme yoluna giderler ve evin için lazım olacak %20 peşinatı biriktirme gayretinde olurlar hatta uygun ev ve faiz oranı bulunması halinde varsa arabasını satan yada model küçülten bir çok tüketici bulunmaktadır.

2016 yılında ev sahibi olmak isteyenler için Ağustos ayında Kamu bankaları öncülüğünde başlayan konut kredi faiz oranları ile birlikte özel bankalarda 0,95 aylık faiz oranı ile 120 ay vadeli ev kredisi vermeye başladılar. Bu durum ev almak için neredeyse 2 yıldır bir puanın altına inmeyen oranlar yüzünden ev alım işini öteleyenler için fırsat olmuştur.

2017 yılına doğru giderken faiz oranlarının 0,90 ve Vakıf Katılım Bankasının 0,89 faiz oranını görmekteyiz.  Faiz oranlarının 60 ay vadede 0,90 yine 36 ve 24 ay vadelerde 0,80 ile başlayan aylık oranları görmek mümkün olacak.

Gelelim 2017 yılında konut kredi faiz oranları ne olur nasıl bir beklenti var. Faiz oranlarının bir puanın altına inmesi ile birlikte ciddi bir talep patlaması oluşmuş ve ciddi bir konut stoku erimiştir. Konur kredilerinde bankalar daha önce %75 ine kadar kredi sağlarken kredi vadelerinin 48 aya çıkaran yönetmelikte Konut kredi peşinatının da %20 ye çekildiğini görebiliyoruz.

Bu hamleyi aslında ekonomi yönetiminin eğilimini ve vereceği kararlara da ışık tutmaktadır. En azından Ekonomiyi canlı tutmak için inşaat sektörüne Kamu Bankaları eli ile para enjekte etmeye devam edeceği bunun yolunun da konut kredi faizlerini düşürmek olduğunu söyleyebiliriz zaten peşinatın %20 ye çekilmesinin amacı da budur.  Bu minvalde 120 Ay özelinde 0,90 faiz oranın daha aşağı düşeceğini söylemek yerinde olacaktır.

Ev Kredi faizleri 2017 yılı için yine düşecektir. Ancak bunun yine bahar ayına kadar beklenmesi gerektiği görüşüyle birlikte Nisan Mayıs 2017 döneminde 0,05 puanlık bir düşüş olacaktır. 2017 yılın ilk yarısında 120 ay vade özelinde  0,86 aylık oranları yakalaması mümkün gibi. Ancak 2017 Ocak Şubat ve Mart aylarında en azında mevcutta bulunan 0,90 oranını koruyacağını söyleyebiliriz.

Verdiğimiz faiz oranları 120 ay vade için öngörülerimizdir her vade kademesi düştüğünde 0,05 puan düşer -36-60-120 vade kademesi olarak düşünürse.

Konut Kredisi Yapılandırma ve Taşıma Faizleri 2017 de düşecek mi?

Son olarak bundan da bahsedelim ev kredi faizleri düştü ancak sadece yeni ev alımına düşük faizli kredi vermekte. Bankalar kredisini yapılandırmak isteyenlere bir puan üstü bir faiz çıkarmaktadır. Bu durum ise yine 2017 bahar aylarında mümkün olacak diyebiliriz. Ancak yapılandırma ve taşıma için 0,98 faiz oranının 2017 yılının ilk çeyreğinde yani Ocak Şubat mart döneminde olabilirliği vardır.

2 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin