Ana sayfa Kredi Notu 2017 GSS Borç Affı Ne Zaman Çıkacak?

2017 GSS Borç Affı Ne Zaman Çıkacak?

0
2017 GSS Borç Affı Ne Zaman Çıkacak?
gss affı 2017

Genel sağlık sigortası olarak adlandırılan GSS borç affı 2017 yılı mart ayından itibaren yürürlüğe girmesi ile beraber prim borçları silindi.

2017 Gss Borçlarına Af Geldi

Genel Sağlık sigortası,  halk arasında bilinen adı ile GSS 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 60. maddesi ile 2012 yılında hayatımıza giren bir uygulamadır. Amacı her Türk vatandaşının sigortalanıp Devlet güvencesi altına alınması olarak düşünülebilir. Türkiye’de yaşayan ve yerleşim yeri de Türkiye olan her vatandaş zorunlu olan bu uygulamaya tabi tutulmuş bulunmaktadır.

2012 yılının Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren kanunda 18 yaşını dolduran ve aile bakımı haricinde kalan, bunun yanı sıra çalışmayan tüm vatandaşlar bu uygulamaya tabi tutulmuşlardır. Bu tarihten itibaren yani 2012 yılının başından itibaren çalışanlar bu kanuna tabi tutulmalarına karşın haklarında bir ödeme yüküne tabi tutulmamışlardır. Fakat belirlenen tarihten itibaren belirli dönemlerde de olsa çalışmayanlar, boşananlar, ailesinin bakımından muaf tutulanlar ve kanunlarca belirlenmiş diğer vasıfları taşımayan tüm vatandaşlar prim borcuna tabi tutulmuşlardır.

Prim borçları hesaplanmasında hane geliri referans alınmış ve asgari ücretin altında gelire sahip olanlar prim ödemesinden muaf tutulmuşlardır. Asgari ücretin katlarına göre gelir hesaplanması yapılmış ve kişiler bu hesap aralıklarında aylık prim ödemelerine tabi tutulmuşlardır.

GSS Borç affı 2017

GSS sorgulama ekranlarından ya da SSK müdürlüklerinden öğrenilebilen bu borçlar 2016 ve 2017 yılının başlarında affa uğramıştır.  GSS Borç affı 2017 yılında yayınlanan kararname ile 28 yaşın altındaki tüm bireylerin Sağlık Sigortası primlerinin sıfırlandığı yönündedir. 28 yaşın üzerindeki her vatandaşın prim borcu olup olmadığını kontrol etmesi son derece önemli bir konudur.

Yeni yapılan düzenlemeler sonrasında gss’de yeni dönem adı altında; gelir testi artık zorunlu olmayacak, bununla beraber en düşük prim borcu 53 TL civarında. Düzenleme tarihi ise 1 nisan 2017 de başlıyor. bu tarihten itibaren çalışmayan veya sosyal güvencesi olmayan şahıslar bu düzenlemeden fazlası ile yararlanacak ! Bu süreçten sonra borcu olanlara devlet taksit imkanı getiriyor ve en düşük primden tahsil etme yoluna gidiyor. Yani 53 TL üzerinden.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin