Ana sayfa Kredi Notu 2017 Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkabilirim?

2017 Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkabilirim?

0
2017 Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkabilirim?
kredi sicil affı

Banka kara listesinden çıkmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak 2017 kredi sicil affı gelmesi ile beraber ne zaman çıkabilirim sorusuna kesin yanıtını bulabilirsiniz. Bu sayede bankaların kara listesinde olanlar hızlıca işlemlerini tamamlayarak, mevcut kredilere yeniden başvuru yapabilir.

Kredi Borcu Yapılandırma 2017

Kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle pek çok insan bankaların kara listesinde bulunuyor. Kara liste, kötü kredi sicili olan kişilerin toplandığı veri bankası. Bankaların kredi ve kredi kartı kullandırmadan önce kredi sicili araştırması yaptığı biliniyor. Kredi sicili kötü kişilere kredi kullandırılmıyor, kredi kartı ve çek verilmiyor. Kredi ve kredi kartını geç de olsa ödeyenler de kara listeye alınmaktan kurtulamıyor. Kara listeye alınan kişi sayısının artmasıyla ekonomide yaşanan durgunluk, esnafın yüz yüze geldiği zor durum, meclisin bu konuda kalıcı bir çözüm üretmesine neden oldu.

2016 yılının son günlerinde TBMM’ye sunulan torba yasa sayesinde artık geç de olsa kredi ve kredi kartı borçlarını ödemiş, şu anda hiçbir bankaya borcu olmayan ancak kötü kredi sicilleri nedeniyle 5 yıl bekleme süresine alınanlar öncelikli olarak sicil temizliğinden yararlanacak ve bankaların kara listesinden hemen çıkartılacaklar.

Bankaların Kara Listesinden Ne Zaman Çıkarım?

Borçlarını kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra nakit olarak ödeyerek kapatanlar ya da yeniden yapılandıranlar da 6 ay içinde kara listeden çıkartılacaklar. Bunun için borcun olduğu bankadan kredi yapılandırması için yeni kredi kullanılabilir ya da başka bir bankadan kredi borcunu kapatmak amacıyla kredi çekilebilir. Faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterdiğinden en uygun faiz oranına sahip krediler araştırılabilir.

Sonuç itibari ile araştırıldığında mevcut kredi borçlarınızın ya tamamını öderseniz ya da bu borçları yapılandırma aşamasına sokarsanız 5 yıl beklemeden hızlıca kara listeden çıkabilirsiniz. Bu sayede yeniden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartı borcunu yapılandırmış olanlar ya da tek seferde nakit ödeyenler 6 ay içinde kara listeden çıkartılacak ve temiz bir banka siciline sahip olacaklar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin