Kapalı

2017 Akbank Grev Kararı Son Dakika

akbank banksis grev kararı

Bankacılık faaliyetleri arasında ilk kez gündeme gelen Akbank grev kararı haberi, medyada büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. 2017 Akbank grev konusunda en önemli detay ise çalışanların büyük bir haksızlığa uğradığı yönünde bilgilerin gelmesi.

Geçtiğimiz günlerde medyada görülmeye başlanan grev konusunda Akbank ile Banksis (Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası) arasında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı, sendikanın tüm üyeleri dahilinde böyle bir karar varıldığı belirtildi.

Akbank Grev

 

Her meslek grubunda bulunan ve o mesleğe sahip olan bireylerin tüm haklarından sorumlu tutulan sendika kavramı, aynı şekilde bankacılık alanında da var olduğunu belirtelim. Dünya ülkelerinde özellikle bankacılık alanında aktif rol oynayan banka sendikaları, banka çalışanlarının tüm haklarını korumakla kalmıyor onların maaş ve bir çok sosyal kavramlarına da destek olmaktadır. Ancak ne yazık ki, ülkemizde bankacılık sendikalarına olan ilgi bir hayli düşük kalmaktadır. Bunun da nedeni devlet tarafından yasaklanması ve var olan mevzuatların yetersiz kalmasıdır. Ancak söz konusu bu olumsuz durumlara rağmen Anayasa mahkemesi tarafından 2016 yılında yaşanan bankacılık alanındaki aktif etken Banksis gibi önemli bankacılık sendikalarının daha da güçlenmesini sağladı.

Akbank Grev Kararı

Banksis’in ısrarla üzerinde durduğu etken çalışanların maaş ve sosyal yaşamlarının kısıtlanması ve Akbank tarafından kendi personelleri üzerinde iş güvencesi olarak olumsuz durmasıdır. Banksis tarafından yapılan açıklamalarda “Akbank’ta toplu sözleşmemizin arabulucu süreci sona erdi. Bugüne kadar BANKSİS’in her türlü iyi niyetli ve yapıcı çabalarına karşın işveren banka kapsam ücertleri ve iş güvencesi gibi uyuşmazlık konularında hiç bir olumlu yaklaşım göstermemiştir. Yani (sözleşme kapsamını ben belirlerim istediğim zammı istediğime itmedeğime sıfır, 3-4-15 yıllık olsa da istediğimi işten atarım) keyif tutumunda ısrar ediyor”

Banksis’in vermiş olduğu bu karardan sonra Akbank’a tanınan sürenin 60 gün olduğunun altını çizelim. Söz konusu banka bu karara göre olumsuz yanıt verdiklerinde ülke içindeki Banksis sendikasına üye olan tüm akbank çalışanlarının işi bırakabileceğinin de altını çizelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top