Ana sayfa Ekonomi 2016 Yılı Değerli Kağıt Bedelleri

2016 Yılı Değerli Kağıt Bedelleri

0
2016 Yılı Değerli Kağıt Bedelleri

Ülkemizde her yeni yıl yeni zamlar demektir. Sigara, alkol, elektrik, doğalgaz, trafik cezaları, vergi zamları, köprü – otoyol zamları gibi bir çok alana yeni zamlar gelir. Memura, işçiye, asgari ücretliye verilen zamlarda bu zamların arasında kaybolur gider.

Yine çoğu zaman siftah yapamayan esnafların da yeni zamlarla beli biraz daha bükülür ve borç batağına sürüklenir veya iş yerini kapatmak zorunda kalır. Bu yazımızda yeni yıldan zam nasibini almış değerli kağıtlara gelen yeni zamlar ve 2016 yılında vatandaştan alınacak bedeller hakkında bilgi vereceğiz.

25 Aralık 2015 gün ve 29573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 60 Sıra nolu Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliğinde 01.01.2016 tarihinden itibaren geçerli olan kağıt bedelleri şu şekilde olacaktır.

. Noterlerden alınacak beyannameler 8.80 TL, Protesto, vekaletname ve resen senetlerinde 17.60 TL alınacaktır.

. Yurt dışı çıkışlarında kullanılan pasaportların harç bedeli olarak 87.50 TL ücret alınacaktır.

. Yabancıların Türkiye’de ikamet edebilmeleri için alınan ikametgah tezkereleri 58.50 TL olmuştur.

. Nüfus cüzdanlarını kaybedenler 70 TL ceza bedeli ödemekteydi. 2016 yılında kayıp ceza bedeli ortadan kaldırılmıştır. Kimlik değişimi için ödenecek bedel 8 TL olarak belirlenmiştir.

. Evlenecek olan çiftlerin evlenme cüzdanı olarak bilinen aile cüzdanı çıkartmak için de 80 TL ödemek zorunda kalacaktır.

. Kamu hizmeti yük ve yolcu taşıtı kullanan sürücülerin almak zorunda olduğu Sürücü Çalışma Belgeleri ve ehliyet harç parası olarak da 108,50 TL alınacaktır.

. Aracın teknik özelliklerinin bulunduğu ve aracın muayene bilgilerinin yer aldığı Motorlu Araç Trafik Belgesine de 108,50 TL ücret alınacaktır.

. Araç Tescil Belgelerine, İş Makinesi Tescil Belgelerine de 81.50 TL ücret alınmaktadır.

. Çek kullanıcıları da zamdan nasibini almışlardır. Öyle ki çek defterinde ki her yaprak için 5.50 TL ücret alınmaktadır.

. Türk vatandaşı olup da Türk vatandaşlığından çıkmak isteyenlerin almak zorunda olduğu Mavi Kartlara da 8 TL ücret alınmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin