Ana sayfa Konut kredileri 2016 Sonuna Kadar Konut Kredi Faiz oranları daha düşecek mi?

2016 Sonuna Kadar Konut Kredi Faiz oranları daha düşecek mi?

4
2016 Sonuna Kadar Konut Kredi Faiz oranları daha düşecek mi?

2013 yılı ortaları itibarı ile yükselişe geçen konut kredi faizleri bir çok kişinin ev alma hayallerini ötelemesine yada daha fazla maliyet ile ev sahibi olmasına neden oldu. Gerek dünya gerekse ülkemizde gelişen siyasi ve ekonomik gelişmeler bu sureci tetikledi ve 2015 yılı sonunda 1,15 lere kadar çıkan faizler nedeniyle sektörde daralmalara yol açtı.

2016 yılı bahar aylarında konut kredi oranlarında görülen gevşeme bir çok tüketici için ev sahibi olma fikrini tekrar canlandırdı. Kirada oturanlar üzerine 300-500 TL daha koyup ev sahibi olmak için gündemi takip etmeye başladılar. Nihayetinde 10 Ağustos 2016 tarihinde kamu bankası olan ziraat bankası öncülüğünde yeni ev için kredi faizleri 120 ay vade de 0,95 aylık oranlar kredi seçeneği sundu. Ardından Vakıf Katılım Bankası ise bir adım daha düşürmek suretiyle 120 aya 0,93 faiz oranı ile konut sahibi olmak isteyenlerin beklediği haberi verdi. Doğal olarak özel bankalarda hemen hemen aynı oranlarda konut kredisi kampanyaları ile tekliflerini hazırladılar.

Yine daha düşük vadelerde 60 Ay vade 0,90 oranı 36 ay vadeli ise ,0,80 gibi bir oran ile konut kredisi alma imkanı vardır ancak bu oranlarda yeni ev alımları için geçerli olan oranlardır.

Eylül 2016 itibarı ile yapacağımız değerlendirmede Konut kredi taleplerinin oldukça yoğun olduğu ve bir nevi talep patlaması yaşandığını da belirtmeden geçmeyelim. Ayrıca Emlak Konut GYO ve bağlı iştirakleri de konu hakkında bir çok kampanya düzenlemişler ve kurum resmi sitesinden ilan edilmiştir. 120 ay vade ile 0,70 faiz oranı (sabit taksitli) ile gerek lansman ve hazır konutlarda %5 ten başlayan peşinatlar ile konut satışına çıkmışlardır.

Yine 120 ay vade ile %5 ten başlayan peşinatlar ile TÜFE bazlı artış ile de (TOKİ Uygulaması gibi) konut sahibi olmak mümkün olmakta. Ancak bu konut uygulamaları Batıda bulunan Büyükşehirler ve Ankara ilinde bulunmakta daha fazlası için Emlak Konut GYO resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2016 yıl sonuna kadar konut kredi faizleri daha düşer mi sorusu veya konut faizleri nereye kadar düşer derseniz buna kısaca izah edelim. Aslında 2016 yılı başı ile birlikte Kamu bankalarının konut kredilerinde öncü bir rol alacağını siyası otoritenin tepkilerinden anlamıştık. Ve bunun meyvesi 10 Ağustosta geldi. Buna binaen Konut finansmanı konusunda Kamu Bankaları daha tazyikli bir baskı ile bu oranları 0,10 puan daha aşağı çekeceğini hatta yıl sonuna kadar 120 ay vade de 0,80 lere gelmesini beklemek mantıklı durmaktadır.

Ancak Kredi faizlerinde düşüş sadece konut finansmanında geçerli olacak gibi yani Bireysel ihtiyaç ve taşıt kredilerinde düşüş beklenmiyor reel oranlarda devam edecek ancak konut kredileri devlet eli ile daha aşağı yönde baskılanacaktır.

Aslında en çok sorulan soruların başında ise mevcut konut kredisi olanlar konut kredisi yapılandırma faizleri ne olacak. Bu konu şimdilik beklemede mevcut faiz indirimi emlak sektörünü canlandırma adına kamu desteği ile canlandırmak için ilk adım, ancak 2017 yılı itibarı ile konut kredilerini yapılandırma faizleri bir puanın altına inmesi beklenebilir.

2017 yılı için öngörülerimiz için eylül ayının çıkmasını beklemekte yarar görüyoruz ancak Ekim 2016 ayı itibarı ile daha sağlıklı bir perspektif çizebiliriz.  Ama iyi bir tablo çizilecek gibi durmakta hatta 2017 yılı ev sahibi olmak isteyenlerin memnun olacağı bir yıl olacağını umuyoruz.

4 Yorum

  1. 2015 ekim ayı içerisinde teb bankasından %1,14 konut kredisi kullandım.konut faiz oranları %089 düşdü.yapılandırma için bankaya başvuruda bulundum.banka başvurumu kabul etmedi.ne yapmalıyım.bukonuda sizlerden yardımcı olmanızı bekliyorum.

    • Kredi yapulandırma konut kredisi esasında şimdilik indirimli oranlar ile yapılmamakta. Bankaların konut kredisi indirim kararları yeni krediler için ancak 2-3 ay vadede aslında 2017 yılı başlarında yapılandırma için bankalar uygun teklifler ile gelecektir.

  2. Mrb 2015 ekim ayında 1.19 dan 127.000 tl ing bank tarafından kredi aldım sizce yapılandırma yapmak için erken mi ne zaman yapmam gerekiyor

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin