Ana sayfa Konut kredileri 2016 Sonbahar ve Yıl Sonu Konut Kredi Faizleri Ne Olur?

2016 Sonbahar ve Yıl Sonu Konut Kredi Faizleri Ne Olur?

0
2016 Sonbahar ve Yıl Sonu Konut Kredi Faizleri Ne Olur?

İhtiyaçlara yönelik finansman arayışları nihayetinde bankalar tarafından karşılanmaktadır. Örneğin Anlık nakit ihtiyaçlarına Bireysel İhtiyaç Kredileri çözüm olurken, hatta kredi kartı taksitli nakit avans ve ek hesaplardan da anlık nakit ihtiyaçları giderilmektedir. hatta bazen eş dost yardımı ile de bazen nakit ihtiyaçları giderilmektedir.

Yine 5 bin 10 bin gibi ihtiyaçlar için banka kredisine başvurulurken kredi faiz oranları çok dikkate alınmaz önemli olan o an ki ihtiyacı gidermektir zaten bu tür kredilerde taksit bazında bankalar arasında 10-15 TL gibi farklar olur ve bu durum tüketiciler tarafından çokta dikkate alınmaz.

Ancak, Konut Kredisi başvurularında kredi faiz oranında 0,3 puan dahi önemli tutarlara etki etmektedir gerek kredi tutarının yüksek olması gerekse vadesinin uzun olması bu etkiye neden olmaktadır. dolayısıyla 2016 yılında konut sahibi olmak isteyenler Ağustos ayı itibarı ile 1,05 faiz oranları ile özellikle kamu bankalarında evinizi almak için konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası yaptığı son açıklama ile 0,95 faiz oranı 120 ay vade ile indirimi başlatmıştır. 10 Ağustos 2016 itibarı ile.

2016 yılı mart ayından itibaren Özellikle Merkez Bankasının faiz koridoru üstünde baskısı hatta aşağı yönde uyguladığı basınç nedeniyle mart ayında 1,15 gibi oranlarda olan konut oranları aylık bazda 1,06 lara kadar geriledi. Yine Siyasi Otorite ise aynı yönde baskılamak suretiyle düşme eğilimini güçlendirmiştir.

15 Temmuz’ da Ülkemizde yaşanan elim olaydan sonra ise aslında Ekonominin her türlü şoka ne kadar dayanıklı olduğunu da görmüş olduk. Yine daha önceki yazılarımızda da Konut Kredisi özelinde anlattığımız kredi faizlerinin düşeceğini yada faizler ne zaman düşer? Faizler düşecek mi? vurgulamak suretiyle tüm yazılarımızda değindik.

Ağustos 2016 başında Konut Kredi faizlerinin yıllık bazda 9 puanın (Aylık 0,75) altına düşürülmesi için Siyasi otorite tarafından dile getirilen ve yine 09 Ağustos 2016 Grup toplantısında Başbakan tarafından Bankacılık sektörüne konu hakkında çalışma yapılması için talimat verilmesi yine aynı gün BDDK Başkanı tarafından çalışma yapılacağının açıklanması özellikle konut sahibi olmak isteyenleri yada faizlerin düşmesi bekleyen tüketicileri memnun etmiştir.

Ziraat Bankası 120 Ay Vadeli Konut Kredisi 0,95 olması ile birlikte 60 ay vadede 0,90 36 ay vade ile de 0,85 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. Yine Aynı faiz oranı ile Vakıfbank ve Halk Bankasından da alabilirsiniz. Yine Özel Bankalar TEB 0,99 Garanti Bankası İş Bankası da 0,97 gibi oranlar ile ev sahibi olmak isteyenleri beklemektedirler.

Ancak en düşük faiz oranı 120 Ay Vade Vakıfkatılım Bankası tarafından 0,93 olarak konut finansmanı sağlamaktadır. Yine 60 ay vade 0,85 oranı 36 ayda ise 0,80 oranı ile konut finansmanı sağlamaktadır.

Şimdi yıllık bazda 9 puanın altı demek aylık faiz oranın 2013 yılı mayıs ayı oranlarına gelmesi anlamına gelir ve konut alma için oldukça iyi bir orandır zaten dahada altı mevcut durumda en az 2 yıl vadede mümkün değildir.  Peki ne zaman bu oranlara düşer derseniz bir anda olacağını beklemek fazlaca iyimser olur ancak kamu bankalarının siyasi otoritenin isteği ve baskısı ile konut finansmanlarında faizlerin düşmesinde motor görevi görecektir.

Son olarak faizlerin düşme kronolojisine bakarsak yani öngörümüze gelirsek, Eylül 2016 ayında bir puanın altına düşmesi pekala mümkün olmakla ile birlikte, Ziraat Bankası 10/08/2016 tarihinde açıkladığı konut kredisi faiz oranı 0,95 dir. Ekim-Kasım 2016 0,90 lerde Aralık 2016 ise 0,85 gibi bir orana gerilemesi iyimser bir tablo olacaktır. Özetle 2016 yıl sonu Konut Kredisi faiz oranları 0,85 lerde olması kuvvetle muhtemeldir. Yıllık bazda 9 puanın altı yani 0,75 oranı için 2017 yılı ikinci yarısını beklemek gerekecek gibi.

Konut kredisini yapılandırmak isteyenler ise daha önce kullandığı kredi faiz oranı ile yapılandırma zamanı faiz oranı arasında en az 0,14 puanlık bir fark olması gerekir fayda olması için. Yine yapılandırma kredi vade küçültme durumunda daha fazla kazanç sağlar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin