Ana sayfa Konut kredileri 2016 Mayıs Konut Kredileri

2016 Mayıs Konut Kredileri

0
2016 Mayıs Konut Kredileri

Konut kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle hem bankalar hem de tüketiciler zor durumda kalmaktadır. Bankalar ve tüketiciler tüm umutlarını Merkez Bankasının faiz oranlarını indirmesine bağlamıştı. Ancak Merkez Bankası faiz oranlarında az da olsa indirim yapmasına rağmen bu oran bankaları ve tüketicilerin beklediği oranların üstünde bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

2016 yılının Mayıs ayına girdiğimiz şu günlerde, Merkez Bankasının faiz indiriminin konut kredilerini ne kadar etkilediği konusunda bir araştırma yapmak istedik ve bankaların Mayıs ayı için geçerli konut kredi faiz oranlarını sizler için araştırdık.

2016 yılının Mayıs ayının konut kredilerine baktığımızda en düşük konut kredisinin aylık %1.15 oranı ile Vakıfbank’ın uyguladığını görmekteyiz. 120 ay vadeli konut kredileri için geçerli bu faiz oranı, şu an için en uygun konut kredisi faizi olarak görülmektedir. Ancak konut kredilerinde uygulanan faiz oranı kadar bankaların kesintileri de çok önemlidir. Vakıfbank, 100.000 TL’lik bir konut kredisi için 5.000 TL toplam masraf kestiğini unutmayınız.

Vakıfbank’tan sonra ki en iyi konut kredisi faiz oranın Yapı Kredi Bankası’nın verdiğini görmekteyiz. Yapı Kredi Bankası’nın 2016 Mayıs ayı için geçerli konut kredisi faiz oranı aylık faiz oranı %1.19’dur. Ancak Yapı Kredi Bankası, yine 100.000 TL’lik konut kredileri için kesmiş olduğu toplam masraf 4.430 TL olarak görülmektedir.

Fibabank ve Kuveyt Türk’te Yapı Kredi Bankası gibi 2016 Mayıs ayı için konut kredilerinde aylık %1.19 oranında faiz uygulamaktadır. Ancak şunu belirtelim ki Kuveyt Türk, konut kredileri için kesmiş olduğu toplam masraf 3.047 TL’ ki bu oran tüm bankaların konut kredileri için kesmiş olduğu masrafların en düşüğüdür. Listede %1.20 faiz oranı ile en iyi konut kredisi faiz uygulayan üçüncü banka olarak Halkbank’ı görmekteyiz.

Halkbank’ın konut kredileri için toplam masraf olarak 3.900 TL kestiğini de hatırlatalım. Siz siz olun konut kredi faizleri kadar bankanın kesmiş olduğu masrafları da iyi araştırın. Eğer ki internet ortamında kesilecek toplam masraflara erişememişseniz mutlaka banka şubelerini ziyaret edin. Bu masrafları da dahil ederek genel bir hesaplama yaparak konut kredisi için ödenecek toplam tutar hakkında bilgi sahibi olup daha sağlıklı bir karar vereceksiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin