Kapalı

2016 Mayıs Ayında Yabancıların En Çok Aldığı ve Sattığı Hisse Senetleri

Borsa İstanbul’da en büyük işlem hacmi yatırımcılar yapmaktadır. Yine Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin %64’i yabancı şirketlere ait hisse senetleridir. Yabancıların almış olduğu büyük işlem gücüne sahip alımlar ve satımlar Borsa İstanbul endeksini büyük oranda etkilemektedir.

Özellikle yabancıların, holding ve bankacılık sektöründeki büyük alımları ve satımları direkt BİST 100 ve BİST 30 endeksini etkilemektedir. Yine yabancıların derinlikli lot ve piyasa değeri yüksek hisse senetlerini tercih ettiği bir gerçek.

Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 100 payın ortak performansının ölçülmesi amacıyla oluşturulan BİST 100, Mayıs ayı incelendiğinde %10’luk değer kaybettiğini görmekteyiz. Bu sonuçtan da Borsa İstanbul’da bankacılık ve holding hisselerinde yoğunlaştığını görüyoruz. Hisse Senet alımlarında ise bilanço iyi gelen şirketlerin hisse senetlerin alındığı görülmektedir.

Borsa İstanbul’un Mayıs ayı verilerine bakarak yabancı satımları incelendiğinde en fazla satımı yapılan hisseler arasında; Garanti Bankası, Türk Hava Yolları, Halk Bankası, Tüpraş, İş Bankası, Enka İnşaat, Vakıfbank, Koç Holding, Ereğli Demir Çelik olduğunu görmekteyiz. Bu beş hissenin son dönemlerde en çok işlem gören beş hisse senedi arasında yer almaktadır.

Yine İstanbul’un Mayıs ayı verilerine bakarak yabancı alımları incelendiğinde bilançosu iyi gelen, beklentileri olan ve yeni yatırımlar yapmış olan şirketlerin hisse senetlerinin daha fazla alındığı görülmektedir. 2015 yılında kar marjını yüksek oranda artıran Tekfen Holdinge ait hisse senetlerinin 2016 Mayıs ayında en fazla alım yapılan hisselere sahip olduğu görülmektedir.

Mayıs ayında yabancılar tarafından en çok alınan hisseler; Petkim, Torunlar, Ülker Bisküvi, Kordsa Global, Arçelik, Trakya Cam, Borusan olduğunu görmekteyiz. Özellikle petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yabancı yatırımcılar ulaştırma sektörüne ait hisse senetleri takibe aldılar. Petrol fiyatlarında ki düşüşler nedeniyle maliyetlerinin azalması ve bu maliyet azalmalarının bilançoda kendini göstermesi Türk Hava Yolları, Pega-sus gibi hisse senetlerine talebin daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top