Ana sayfa Banka Haber 2016 Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Açık mı?

2016 Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Açık mı?

5
2016 Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Açık mı?

Kurban bayramı yaklaşırken en çok merak edilenlerin başında bayram tatili kaç gün olacak resmi tatil kaç gün idari izin nasıl olacak ve bu durumda bankalar açık olacak mı? havale, EFT ve diğer bankacılık işlemleri yapılacak mı konuları hakkında kısaca bilgi verelim.

Öncelikle Kurban bayramı 12 Eylül 2016 tarihinde başlayarak 13-14 ve 15 Eylül 2016 tarihleri arasında Resmi tatil olarak belirlenmiştir. Ancak 16 Eylül Cuma günü ise ise Kamu çalışanları için idari izinli durumu olacaktır. İdari izin demek kamu kurumlarında asgari düzeyde personel bulunmak anlamına gelir. aslında bu durumlarda devlet dairelerinde işi olanların işleri aksayacaktır aslında kamu kurumları yine kapalı olacağı memur olsa da iş yapılmayacağı anlamına gelir.

Peki, 16 Eylül cuma bankalar açık mı? Bu soruya evet cevabını vereceğiz, bayram tatili resmi olarak 4 gün olduğundan cuma günü tüm bankalar kamu veya özel hepsi açık olup tüm bankacılık işlemleri sorunsuz yapılabilecektir.

Eft havale gibi işlemler bayramda nasıl olur derseniz kısaca onu da izah edelim. Havale işlemleri yani aynı bankadan havale işlemleri sorunsuz yapılacaktır. İnternet Bankacılığından, Mobil Şubelerden veya ATM lerden yapılacak her türlü havale işlemleri, Fatura Ödeme, TL yükleme gibi aynı banka işlemleri yapılmasında gece veya gündür hafta sonu hafta içi her zaman yapmanız mümkün.

EFT işlemleri yani başka banka şubesine yapılacak para transferleri sadece mesai saatleri içerisinde yapılır ve işlem gerçekleşir. Akşamları (saat 17:00 dan sonra), hafta sonları ve resmi tatil günlerinde yapılan EFT işlemi ilk iş gününde gerçekleşir. Cumartesi günü İnternet Bankacılığından, Mobil Şubelerden veya ATM den yaptığınız bir EFT ilk mesai günü olan Pazartesi saat:09:15 den sonra gönderilen hesaba yansır. Ancak kurban bayramında olduğu gibi Pazartesi ve devamında 4 gün resmi tatil olduğundan  para 16 Eylül cuma günü hesaba yansıyacaktır.

Kısaca 12 Eylül pazartesinden itibaren cuma gününe kadar resmi tatil olmasından dolayı banka, devlet dairesi, noter, tapu müdürlüğü aklınıza ne gelirse kapalı olacaktır. hiç bir resmi işlem tesisi yapılamaz. Ancak 16 Eylül cuma günü banlar normal mesaisine devam edecektir. Ancak Devlet daireleri %10 kapasite ile çalışacaktır. Buna Noterler de dahildir. Yani o güne resmi iş planı yapmamak en iyisi olacaktır.

5 Yorum

    • borç ödeme vadeleri belirlenirken özellikle resmi kurum banka vb gibi durumlarda yıllık çalışma takvimi gözetilerek geri ödeme planları oluşturulur. dolayısıyla senedin üzerinde yazan tarih son ödeme günü yani 10 Eylüldür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin