Ana sayfa Banka Haber 2016 Kredi Faizleri Düşer mi?

2016 Kredi Faizleri Düşer mi?2016 yılı bahar ayının gelmesi ile birlikte 2015 Ülke Büyüme hedeflerinin %5 olarak açıklanması, Merkez Bankasının 24 Mart tarihli faiz kararı, yine Merkez Bankası Başkanı Erdem BAŞÇI’ nın 28 Nisanda görev süresinin dolması.  Yine Merkez Bankasının izleyeceği faiz politikaları noktasında özellikle Konut Kredisi esas olmak üzere, taşıt, ticari, kobi, esnaf ve diğer tüm kredi faizlerinde 2016 bahar dönemi ve devamında nasıl bir seyir izleyeceği hakkında tahminlerimizi sıralamak isteriz.

Öncelikle genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, 2016 da banka kredi faiz oranları düşecek mi? derseniz yukarıda da belirtilen gerekçelere dayanarak ve Hükumet kanadının  faizlerin yüksek olduğu ve düşmesi gerektiği gibi söylemelerin faiz, daha doğrusu Merkez Bankası üzerinde oluşturacağı etki göz önüne alındığında faizlerin düşmesini beklemek yerinden olacaktır.

Ancak kredi faizlerinin düşmesi bier anda 2013 yılı seviyelerini yakalaması önümüzdeki bir yıl içinde olması beklenemez. Yine 2013 yılında 0,68 ile konut Kredisi, 0,90 ile taşıt kredisi ve  0,99 ile Tüketici Kredisi almak mümkün olmaktaydı.Ancak gelişen ekonomik koşullar 2016 nisanda konut kredileri 1,11, otomobil kredileri  1,23 ve Tüketici kredilerin de ise 1,30 ortala ile kredi almak mümkün olmakta Nisan ayında en uygun konut kredisi hangi banka derseniz size Vakıf Bank yada Halk Bankası adres olacaktır, yine Bireysel ihtiyaç kredisinde 1,27 faiz oranı ile Vakıfbank olacaktır.

Peki, 2016 yılında Konut Kredisi düşer mi? en uygun konut kredisini hangi bankadan ve nasıl bulurum, 2016 yılından konut kredisi hangi ay alınmalı gibi sorulara aslında cevap vermek oldukça zor olmak ile birlikte,  Nisan ve Mayıs ayı sonuna kadar konut Kredisi faizlerinin daha doğrusu tüm kredilerde 0,10 puanlık bir düşüşün olacağı kanaatindeyiz.

Yine yaz ve sonbahara doğru Eylül 2016 gibi kredi faizlerinde bir gevşeme olacak ve Konut Kredisi 0,95 gibi oranları da görmesi pekâlâ mümkün olabilir. Yine bu kredi oranlarında ki düşüş diğer krediler de düşme anlamına gelecek. Bireysel İhtiyaç Kredisinde 1,20 gibi oranları görebilir.

Banka kredi faizleri düşer mi sorusuna Konut Kredileri ağırlıklı bahsetmiş olsak ta tüketiciler özellikle konut kredilerinde kredi oranlarına dikkat etmektedirler. Meblağ yüksel olması nedeni ile 0,05 puan dahi ciddi maliyetlere neden olmaktadır.

Kısaca 2016 yılı kredi faizlerinin aşağı yönlü bir seyir izleyeceği kanaatinde olmak ile birlikte gelişen dünya ve ülkemiz ekonomik gelişmeler faize aslı yön veren olacaktır. Bir diğer yazımız olan ve konut kredilerine ilişkin öngörüleri içeren 2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here