Ana sayfa Konut kredileri 2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

135
2016 Konut Kredi Oranları Düşer mi?

Konut Kredileri Ne Zaman Düşer, Kredi Faizleri düşecek mi? Ticari Kredileri ne olur? Taşıt kredi faizleri iner mi? En uygun konut kredisi ne zaman çekilir? 2016 da konut kredileri ne olur gibi bir çok soru ve muamma mevcut.

Öncelikle Konut Kredisinden başlayalım. Günümüzde bir çok insan ev sahibi olmadığı için kira ödemek zorunda, maalesef özellikle büyük şehirlerde kira bedelleri oldukça yüksek olmakta ve birde ev sahibi kahrını çekmek eklenince çekilmez olmaktadır.

2015 ocak ayı başlarında  Konut Kredisi Faiz Oranları 0,85 ler seviyesinde görülmekteydi ve kullanım açısından oldukça iyi bir oran olarak durmaktaydı.  Hatta 2013 mayıs ayında konut kredisi oranları 0,68 leri dahi görmüş  ve bir çok insan ikinci evi alma hayalleri kurmaktaydı. Bununla birlikte Merkez Bankasının faizleri bir puan daha aşağı çekmesi gündemdeydi bu durumda konut kredi oranlarını 0,58 seviyelerine kadar çekmesi kaçınılmazdı. Ancak o günler geride kaldı diyebiliriz.

Ancak 2016 yılına baktığımızda 15 Temmuzda yaşanan elim olaya rağmen 19 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Merkez Bankasının Faiz indirimi ile birlikte bu sürecin daha doğrusu konut kredisi ve tüketici kredilerine etkisi mutlaka olacaktır. Yine yazımıza bir not eklemekte fayda vardır. Temmuz ayı için ülkemizde oluşan siyasal gelişmelere rağmen ekonomik anlamda güçlü şekilde tutunan ekonomik parametrelerden anlaşılacağı üzere yine arap sermayesinden gelmesi beklenen beklenen 250 Milyar dolar gibi bir meblağ düşünüldüğünde kısa vade de faizlerin düşmesi olasıdır.

10 Ağustos 2016 tarihinde Ziraat Bankası tarafından alınan tarihi bir karar ile Konut Kredisi faiz oranları 0,95 puana çekilmiş bulunmaktadır. Arkasından da Muhtemelen diğer kamu bankaları olan Vakıf Bank ve Halk Bankası tarafından da aynı düzenleme gelecektir. Kamu bankalarının bu baskısı ile özel bankalarda uygun oranlara gelecektir.

Ağustos ayı itibarı ile 0,95 faiz oranı ile konut kredisi Ziraat bankasından ilan edilmiş olup düşüş trendinin devam edeceğini pekala beklemek mümkün olacaktır. Yine Sonbahar döneminde 0,90 lara kadar bir gerileme beklenebilir yine yıl sonu itibarı ile konut kredisi faiz oranlarının 120 ay vadede 0,85 puanlara kadar gerileyeceğini söylemek daha doğrusu beklemek yerinde olacaktır.

Yine 2016 Ağustos Merkez Bankası Faiz Kararı ile birlikte 2016 yıl sonuna kadar konut, bireysel, taşıt ve diğer tüm kredilerde düşüşün olacağına güçlü destek vermektedir Merkez Bankasının faiz üst koridoru 0,25 aşağı çekmesi ile birlikte kredi faizlerinin düşeceği ve haleden süşüşün devam edeceğini söyleyebiliriz.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi 0,95 olması ile birlikte 60 ay vadede 0,90 36 ay vade ile de 0,85 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz. Yine Aynı faiz oranı ile Vakıfbank ve Halk Bankasından da alabilirsiniz. Yine Özel Bankalar TEB 0,99 Garanti Bankası İş Bankası da 0,97 gibi oranlar ile ev sahibi olmak isteyenleri beklemektedirler.

Yine Bireysel İhtiyaç Kredileri, Taşıt Kredileri ve Ticari Kredilerde de 0,10 puanlık bir düşüş yukarıda izah edilen periyotlar halinde düşeceğini de söylemek yerinde olacaktır.

Özetle söylemek gerekirse 2016 yıl sonu ve 2017 yılı ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldürecek gibi.

Değerli ziyaretçimiz bu yazımızda sadece öngörülerimizi sıraladık sonuçta dünya ekonomisi veya ülke ekonomisin oluşacak dalgalanmalar bizi yanıltabilir, belki daha aşağı da düşebilir veya bu hali ile de kalabilir. Yine bir diğer husus ise ev almak için tüm ekonomik şartları yerine olan ve halen kiracı olan tüketicilere aynı tavsiyemizi yapmayı borç biliyorum. Evinizi alacak bir peşinat’ınız var, mevcut planladığınız üç aşağı beş yukarı oluşacak konut kredisi taksitlerinizi de ödeme gücünüz var ise evinizi almanızı öneririz örneğin 0,05 puan için almadığınız ev 5 ay ertelemeniz halinde 5 aylık kira bedelinizin boşa gittiği de göz önüne alındığında bir kaybın oluştuğunu görürsünüz.

135 Yorum

 1. bu gidişle sanki dahada yükselecek gibi, konut kredi faizleri 1,50 lere dahi çıkabilir, siz yine iyi niyetli 1,30 demişsiniz. dahada yükselecek

 2. düşmedi gitti şu faiz oranları.ev alıcam konut kredilerinin düşmesini bekliyorum bu gidiş iyi değil gibime geliyor.allahtan hayırlısı.

  • Gidisati cok onemsemeyin kiralar almis basini gidiyor konut kredisi iyi degil dolar altin yukseliyor dur su kirada indirim mi yapalim diyorlar aksine artiriyorlar bakim bulundugum semtte evler 170 bindi 90m2 bi daire koalisyon dedik fiyatlar duser aksine artti hemde faiz oaranlari 0.70 den 0.90 oldugu halde ev fiyatlari artti ben aldim dayanamadim arti aldiktan 2 ay sonra 20 bin daha artti sinu yok alan kazaniyor…

  • Kredi Masrafları ve komisyonlarını göz önüne aldığınızda çok makul gelmeyebilir. Ayrıca 0.98 Krediyi hangi bankadan alıyorsunuz emin olun kredi masrafları ve sigorta bedeli oldukça yüksel olması muhtemeldir. Kredi Yapılandırmalarda en az 0,10 puanlık bir fark olması gereklidir.

   • merhaba ilk sorumda 0.98 yanlış yazmışım 0.90 olacaktı faizler bu oranlara düşene kadar bekleyeceğim banka değiştirmeyi düşünmüyorum aynı bankada yapılandırmak istiyorum masraflar vs nakit ne kadar tutar ne kadar karım olur

    • kredi yapılandırma iki şekilde bakmak lazım bir vade uzatarak taksit küçültme, iki düşük faiz oranı ile var olan taksitleri küçültmek. 0,20 lik bir oranda faizlerin düşmesi ile mevcut taksitlerde %7-9 arası bir düşme görülebilir. ancak bu tür yapılandırmalar da toplam ödenecek borç ve maliyetler toplanarak hesap yapılır.

 3. 1.12den 55000 kredi aldım faiz orani kaca düserse yapılandırma yapmaliyim bilgi verirseniz sevinirim .şimdiden teşekkūr ederim…

 4. Haziran veya temmuz aylarında bir düşüş bekleniyor dediniz ama öyle gözüküyor ki 1.15 seviyelerinde devam eder bu konuda bir bilgim de yok ama dazin düşmesi için bir sebep göremiyorum bende kredi çekmişim ve dört gözle bir iyileştirme bekliyoruz

  • Aslında söylemiz mantıklı olmakla birlikte, ülkemizdeki mevcut yapı bu öngördüğümüz düşüşe müsait ancak global anlamdaki gelişmeler sürekli ötelemektedir. Merkez bankasının 21 haziran da aldığı faiz koridorunda daraltma da buna işarettir ve faiz üstünde kurulan baskıdır. HAziran ayı sonuna geldiğimiz şu günlerde Vakıfbank tan 1,07 faiz oranını görmek mümkün, ancak bir puanın altına düşüşün yaz sonu olması öngörülebilir.

   • Ben ing banktan 1.17 ile kredi çektim şu anki faiz durumu nasıldır ne zaman bir yapılandırsam iyidir yani kaç ay daha beklemem gerekir bilgileriniz içinde teşekur ederiz

 5. Sayın ilgili ,

  Ben 1,13 ten garanti bankasından çektim 133.000 TL
  Kaça gelmesini beklemeliyim? Şuan kredinin 10. Taksitini ödedim 2,560 TL

  Ayrıca yapılandırma kaç kez yapabiliriz?

  • 0,20 link bir düşüş olması halinde kredinizi yapılandırmanız mantıklı olur. Ancak yinede yapılandırma esnasından toplam ödenecek borç üzerinden değerlendirmek te fayda var.

 6. Konut kredisi çekicem ama çok yüksek 1 in altına ne zaman düşer yardımcı olurmusunuz ağustosta çeksem uygun olur mu

  • Ağustos Eylül aylarında konut kredisinin istediğiniz seviyeye düşme eğilim bulunmaktadır. mevcut ekonomik durumunuz yeterli ise kredini kullanın şöyle kiracı iseniz mantıklı ancak yatırım için ise beklemenizi tavsiye ederiz.

 7. İyi günler benim bir bankada erken kapamalı 17.500 tlelik kıredi borcum var ankaradan ev alcam bir çok emlakcıyı aradım ben 100.000 bin ew alcam dedim lakin borcum var 100.000 ewi 130.000 gösterriz borcunu kapatırsın alırız diyorlar özel sektor calısaniyim 3000 maaş bodrom var tamamı bankaya yatıyor yalnız kıredi puanım 800 yardımcı olursanız sewinirim

 8. Merhabalar,

  4 ay once ev kredısı cektım toplam 150.000 tl ve faız oranı 1.27de cektım baya yuksek cektım oyle denk geldı ve faız oranları yuksek oldugunda ev fıyatları duruluyor bu baglamda uygun gordum dustugu zaman yapılandırırım hesabı yapıyorum .yapılandırmak ıcın en fazla 0,70 en az 1.00 seviyesini görmem gerektiği kaanatindeyim.. sizce ? ve siyasal olaylar hükümet vs seyler yazınızda oldugu gıbı etkılıyor . bugun merkez bankası yüzde 9 olan faız korıdorunun ust bandında 25 baz puan ındırıme gıttı .. gidişat size göre ne gösteriyor 2016 yılı içinde yaz sonu yada bahar donemlerınde ev kredısı faız oranı 0.70 / 0.80 olurmu .?

  • biraz beklemek gerekecek bu oranlar için, ancak yıl sonuna doğru olası olabilir ancak malumunuz günden o kadar hızlı ve hesapta, hatta hayalde dahi olmayan olaylara şahit oluyoruz.

 9. 0.88 üzerinden alınmış konut kredisini
  Yapılandirmaya sokmak için ne kadar beklemek yada kaç oranında düşmesini beklemek gerek.

  • 0,88 oranını yapılandırmak için çoook düşmesi gerekir. Şöyşe bir açıklama yapmak gerekir ise kredi taksitleri ilk taksitlerinde faizler ödenir sonlara doğru ise ana para kalır yani ödemniz yarıyı geçmiş ise yapılandırma önerilmez. Ancak taksit küçültme için vade uzatmak suretiyle yapılandırma yapılabilir. ancak dediğimiz gibi en azından bir puanın altına düşmesi sizin kar etmeniz için ise en az 0,70 lere düşmesi gerekir ki zaten önümüzdeki 10-15 ay içinde bu mümkün görünmemekte.

 10. 0.88 ten 135 bin çektik.. 18 ay oldu 2100 ödeme yapıyoruz her ay.. 7yıl vadeli kredi.. toplamda 196 bindi.. şuan yapılandırmaya gitsek vade yi 3 yıla düşürsek tahmınen ne kadar faiz düşer…

  • Aylık ortalama 3900-4000 TL arası bir taksit söz konusu olacaktır Toplamda da yaklaşık 141.000-145.000 arası bir toplam ödeme çıkar 36 ay vade olması halinde bankadan bankaya değişiklik olabilir kısaca

 11. Merhaba bir ev buldum 10 yada 15 gun icinde 130.000 tl kredi kullanip nasip se almayi planliyorum 1.07 den kredi kullanacagim sizce ev sahibi ile gorusup alimi 1 ay erteleyip faizlerin dusmesini beklemek mantikli olur mu ne kadara duserse bekledigime deger

  • Zemin kısa vadede oldukça riskli görünmekle birlikte, oluşan kamuoyu ve siyasi oteritenin baskısı sanırım olumlu sonuçlanacak gibi. Bankaların Yıllık faizlerinin yıllık 9 puana çekilmesi yıl sonunu bulabilir. ancak Eylül ayında daha makul oranlara düşmesi oldukça güçlü emareler göstermektedir. Sizi yönlendirmek istemeyiz ancak 3 ay dan aşağı sizi gerçekten memnun edecek duruma düşmez. Kredi faizleri hızlı çıkar ancak yavaş düşer. örneğin şu an 1,07 olan oranlar eylül ayında 1,02 leri görecektir.
   Örnek verecek olursan 1300 bin liraya 1,07 faiz ile ortalama 1928 TL taksit, ama 1,01 olsa faiz bu seferde 1870 gibi bir oran çıkar aylık 40-50 lira için beğendiğiniz evi kaçırmanıza değmez. ileride ki muhtemelen olacak 0,80 altına düşünce yapılandırma yapabilirsiniz.

  • kredi kullandığınız faiz oranı önemli dir onu bilmeden öneri sunmak zor ancak şimdilik yapılandırma önerilmez. bir yıl önceki kredi oranları ile şimdiki oranlar size sağlıklı bir yapılandırma sağlamaz

 12. 115.00 TL kredi kullandık ev aldık, ekim ayı gibi ihtiyaç kredisi çekip krediyi kapatmak istiyoruz. İhtiyaç kredisini şimdi mi çekmeliyiz, ekim yada başka bir zamanda mı çeksek?

  • Şu ancak 1,25 oranları ile tüketici kredisi çekmeniz mümkün, halk bankasından, ancak eylül ekim ayının daha uygun olacağı görüşü oldukça hakim. Birde iyi hesaplamak gerekir çektiğiniz konut kredisi muhtemelen son taksitlerine yaklaşmıştır ve bundan dolayı borcun çoğu ana paradan ibaret olacak örneğin toplam kalan borç 30 bin ise kapattığınızda 25 bine düşer

  • Şu an 10 Ağustos 2016 itibarı ile konut kredi faizleri 1,06 civari en uygun oranlar, biraz daha beklemeniz daha doğrusu bir puanın altına inmesi halinde avantaj yakalarsınız.

  • Kredi tutarı fazla olduğu için 0,95 oranı size fayda sağlar, yinede bankadan bir maliyet teklifi almanızı yani bizzat bankaya giderek toplam maliyet görmeniz ve bunu 1,07 den aldığınız kredi toplam maliyeti ile karşılaştırın ve aylık taksit bazın da da kıyaslayın

 13. 3 ay önce 100 bin 1,10 dan kredi çektim 120 ay vade ile. Ziraat den 0,95 e tekrar kredi çekip borcu kapatsam olur mu beklemeli miyim sizce?daha da düşer mi

  • Düşeceği kanaatimiz var hukümetin hedefi yıllık 9 puan yani aylık 0,75 muhtemelen özellikle kamu bankaları marifeti ile bu durum sağlanabilir ancak 2017 yılının ilk yarısını bulabilir.

 14. Vakıf banktan 1 ay önce 95.000 lira kredi çektik şimdi faizler düştü bizim bu faiz indirimlerinden yararlanma şansımız var mı? Teşekkürler

  • Örneğin ziraat bankasına taşıma konusunda değerlendirebilirsiniz ancak maliyet ve masrafları tapu masrafı gibi durumları iyi değerlendirmeniz gerekir başa bal gelebilir.

 15. Merhaba bir ev aldı 75000 tl kredi kullandım 1.13 ten yaklaşık bir yıl oldu 1065 tl ödüyorum yapılandırsak ne kadar öderim

  • yaklaşık 1040 gibi bir taksit oranı çıkar, ancak 60 ay vadeli olarak hesaplarsanız 1630 gibi bir aylık taksit çıkar, 120 ay 0,95 faiz oranı 60 ay avde de ise 0,90 uygalanır

 16. Merhabalar ben 1.12 den 140.000 Tl 120 ay vadeli konut kredisi kullandım. 2.127 TL ödüyorum. Biraz daha beklemelimiyim veya şu an yapılandırma yaparsam ne kadar öderim. 11 aydır ödüyorum.
  Şimdiden teşekürler ederim.

  • Kredinizi yapılandırmak için şöyle kaba bir hesap yaptığımızda 134 bin lira gibi ana para borcunuz yani kapatmak isterseniz sizden bu kadar para isteyecek banka. şimdi size 135 bin tl kredi sağlanması gerekir bu durumda ortalama 1910 TL gibi bir taksit ödemeniz çıkar 110 ay gibi bir vade planlarsanız 2000 TL gibi bir taksit çıkar. şimdi taksit başı 200 TL gibi bir kazanç olmuş olacak. Ancak ödediğiniz 23 bin gibi bir para var ona göre karar verin. Aynı bankadan yapılandırma yaparsanız fayda sağlanır başka banka ise tapu vb masraflar nedeniyle şimdilik cazip değildir. Ancak yinede siz bir banka şubesini ziyaret edin.

 17. Aynı bankadan yapılandırma yaptığımız zaman bizden ekstra para talebi olur mu?bir daha duştuğunde ikinci kez yapılandırma yapılıyor mu

 18. Ziraat bankasindan 5 ay once konut kredisi cektim faiz orani düstü bugün aradim düsen faizler yeni kredi cekenlere yansiyor siz yapilandirma yapamiyorsunuz deniyor ben kredi cekerken faizler düsünce yapilandirma yapabilecegimiz soylenmisti

  • Vakıf katılım bankası 0,93 oranında sadece yeni krediler için olduğunu belirtti, ancak özel bankaları bekleyin örneğin TEB 0,99 dan kredi veriyor 2-3 gün içinde diğer bankalarda yeni tekliflerini sunacaklardır tüketicilere faiz indirim kararları daha bugün açıklandığı için biraz bekleyin 3-5 güne daha sağlıklı bilgiler gelecektir. daha olmadı başka bankalardan da teklif alırsınız

   • Ziraat bankasi konut kredisini erken kapatinca%2 gibi ceza odeyecegmi soyletti baska bankadan kredi cekip kapatirsam bu cezayi ödeyecekmiyim ziraat bankasi bankasi sozünde durmadigi icin sikayet etsem olurmu

  • Kredi yapılanadırma, aslında siz kredi taşıma yapacaksınız kredi çekerken uygulanan faiz oranı bilmeden yorum yapmak zor olur ancak, bir ziraat bankası halk bankası TEB yada halk bankasını ziyaret edin bir maliyet çıkartmanız gerekir

 19. merhaba ben 70000 tl kredı cektım yapıkerdı bankasından 120 ay 4 aydır oduyorum yapılandırma yapsam ne kadar oderım simdiden tesekkür ederım

   • Ziraat bankasindan aralik 2015 de 1.07 faiz Orani ile 48 ay vade ile cektigim kredimi yapilandirmak icin Bugun bankaya gittim ve Daha once cekilmis olan kredilerde yapilandirma olmayacagi yeni cekilen krediler icin bu faizlerin gecerli oldugu cevabini alinca Hayel kirikligina ugradim nasil bir yol izliyecegiz

    • biraz ortalık sakinleşsin diğer kamu bankaları da taşırsınız yada iş bankası 0,96 ile piyasaya girecektir. TEB 0,99 garanti ise yakında duyuracaktır.

 20. 90,000 bin 60 ay vade kredi çekicegiz fakat ev suanda kabası yapılıyor 10 ay gibi ancak %80-90 tamamlanır…bu indirimler ne kadar süre geçerlidir yıl sonuna kadar uzarmı

 21. Mayıs ayında 150bin TL 1.12den kredi çektik fakat bugün vakıf banka giderek yapılandırma istedik .Bize olmuyormuş yeni ev alanlar içinmiş indirim .bu haksızlık olmuyormu .bu konu hakkında bilginiz varmi

  • Biraz daha beklemek gerekecek, şimdi şu özel bankalar işin içine girsin biraz rekabet olunca, uygun oranda yapılandırma yada kredi taşıma işi tüketicilerin lehine olacaktır.

 22. selam akbankdaki kredimi 1.07 den kullandım aylık ödemem 2003 tl 29uncu ayı ödedim 120 ay vadeli kullandım.başka bankaya transferimi önermişssiniz öneriniz gecerlimi .nekadar kazancım olur . tşk ederim.

 23. Halk bankasından 2 ay önce konut kredisi çektim şimdi faizler düştü ama yapılandırma yapılamadığı sadece yeni ev alanları ilgilendirdiği söykendi

 24. Iyu gunler kolay gelsin ben bundan beş ay once garanti bankasindan 70000tl cektim 40 vadeyle şuan on bin yapilandirma yaptirsam suan ki faiz oranindan mi yaralanacam

  • şimdilik bankalar kendisinden alınan kredileri bu oranda yapılandırma desteği vermiyor ancak kısa süre sonra diğer bankalardan olması muhtemeldir.

 25. Ziraat Bankasina yapilandurma icin gittigimde musteri temsilcisi Eski krediler icin yapilandirma ve borc tranferinin soz konusu olmadigini bu faiz oranlarinin yeni kredi cekecekler icin gecerli oldugunu soyledi kredisini 11 agustos 2016 tarihinden Sonra yapilandiran arkadasim buradan paylasirsa iyi olur

 26. selamlar yapıkredi bankasında 1.11 ile 100000 tl 60 ay çektim 4 taksit ödedim aylık taksitim 2292 tl şuan herhangi bir banka ile yapılandırma yapmam gerekirmi..başka bir banka ile yapılandırma yapınca herşeyi başamı almış oluyoruz cevaplarsanız teşekkürler..

 27. Ihtiyac kredisi cekmek istiyoruz acil olarak acaba ne kadar zaman daha beklemeliyiz? Ihtiyac faizleri dusermi kısa zamanda? bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ediyorum Iyi çalışmalar…

  • Konut kredileri şimdilik banka insiyatifleri ile olmuştur özellikle kamu bankaları, bireysel ihtiyaç kredileri ise muhtemelen eylül ayında 1,20 lere kadar düşeceğini öngörmekteyiz.

 28. Merhabalar haziran ayinda 1.11 faiz oraniyla vakifbank,tan konut kredisi kullandim 90000 tl ye 60 ay vadeyle 2.063 tl ödüyorum.bugun baktigimda ayni bbankanin saripanjur adi altinda yapmis ooldugu kampanyada faizlerin 0.90 oraninda dustugunu goruyorum.sizce masil bi yol izlemeliyim?yapilandirmam uuygun olurmu yoksa birazdaha dusmesini beklemelimiyim!!fikirlerinizi ve tavsiyeleriniz nelerdir?teşekkürker

  • Sanırım şimdilik kredi yapılandırma kapsamında bu faiz oranlarını vermiyorlar. ancak 0,90 ile yapılandırma durumunda ciddi anlamda faizden kurtulabilirsiniz.

 29. Merhabalar,

  Araç alımı için 28.000 TL Kredi çekmek istiyorum. Şu anda ikinci elde en iyisi kuveyt türk gibi gözüküyor 1.22 ile, hatta kasko bize yaptırılırsa 1.17 olur dediler. Sizce şu anda kredi almak mantıklı mı, yoksa yıl sonuna kadar beklemek mi gerekli?

  Teşekkürler

 30. Merhaba konut faizleri düştü fakat bankalar yeni müşterilerine bu indirimleri uyguluyorlar.Teb bankasından 4 ay önce kredi aldım ve yapılandıramazsınız diyor.1,13 ten aldım bana ve daha önceden kullanan herkeze bu çok büyük haksızlık.Bankalar daha önceden faiz indirimine gittikleri zaman eski müşteri yeni müşteri ayrımı yapmazlardı.Biz hazır müşteriyiz diyemi cezalandırılıyoruz

  • Muhtemelen ayrılan fonun yeni müşterilerine tahsis etme durumu diyelim, ancak 1-2 aya her türlü yapılandırma konusunda kampanya yapacaklarıdr. mevcut banka genelde yapılandırma durumunda mevcut kampanyasını sunmaz elinden geldiğince yüksek tutar birde zaten size kredisini satmış ve yüksek oranda faiz geliri elde etmiş bunu kaybetmemek için biraz yokuşa sürecektir. ancak 1-2 ay içerisinde diğer bankalar sizin yapılandırma talebinizi uygun oranlarda yapılandırma sunacaklardır.

  • Ayni durum için bankaya gidip de yapılandırmalar için geçerli değil yapılandırma faiz oranı 1.09 denildi.Zaten ben 1.09 dan çektim çokta vbir etkisi olmuyor bize de sıfırın altında bir değeri ne zaman uygularlar acaba ?

 31. selamlar, 80,000-90,000 tl arası, 120 ay vadeli konut kredisi çekmeyi düşünüyoruz. Acil ev ihtiyacımız yok, sizce beklemeli miyiz ?

  • Aslında Ağustos ayında da Merkez Bankası faiz koridoru üst bandını 0,25 puan aşşağı çekti muhtemelen yıl sonu ile birlikte 2017 yılı konut için daha uygun olabilir.

 32. Merhabalar…
  ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.85 bin lira konut kredisi cekmek istiyorum.suan da mevcut odedigim bir kredim var 2000 tl kaldi.odemelerimde hemen hemen hepsinde uc bes gun bir gecikme oldu.kredi kartlarimda da ara sira oluyor.konut kredisi cekmemde engel olurmu bu durum.
  saygilar…

  • konut kredileri teminatlı kredi daha doğrusu ipotekli kredi olduğu için 2-3 gün gibi geçikmeler sorun teşkil etmez

 33. Garanti den 150000 96 ay konut kredisi kullandım . Faizler düştü yapılandırma yapabilirmiyim. Veya faizleri daha fazla düşen bankalara gidip kredi dönüşümü yapabilirmiyim

  • Kredinizi yapılandırma her zaman mümkün uygun oranlar yakalandığınıda ancak 0,90 gibi oranlarda yapılandırma yıl sonu veya 2017 başlarında mümkün olacaktır.

 34. Merhaba bende mayis ayinda vakifbank dan 1.12 le 120 ay konut kredisi cekdim simdi 0.95 lere dusdugunu ogrendim fakat duymama gore yapilandirma yapmiyorlarmis ben ozellikle kullanirken sordum ilerde faizler duserse yapilandirma yapma imkani varmi diye bana evet var demislerdi peki bu lafla kandirmacami yoksa sozlesme geregi yapamiyoruz deme sanslari varmi siz den bilgi alip oyle bankaya gidicem tesekkur ederim.

  • örneğin vakıfbanktan çektiniz aynı bankadan yapılandırma her zaman daha avantajlı olur ancak olmaz ise başka bankaya taşımak suretiyle yine yapılanrma dan faydalanabilirsiniz.

 35. Slm benim 2009 da ve 2011 de ayrı ayrı çektiğim iki konut kredim var 2009 da aldığım 120 ay vade 2011de 60 ay vade ile çektim halen söylerim acaba bu faiz indiriminden bende faydalana bilirmiyim şimdiden tşk

  • şimdilik yapılandırma konusunda düşük faizle daha doğrusu indirimli oranlardan yapılandırma yapılmamakta ancak yıl sonuna doğru olabilir.

 36. Faizler daha düşer mi? Yapılandırma yapacağım yapmıyorlar bu ne iş anlamadım. Durum hep böyle devam ederse işimiz zor.

  • faziler daha düşecektir buna emin olabilirsiniz, ayrıca yapılandırma konusu ise şimdilik bankalar yanaşmasa da 1-2 ay içinde 0,90 gibi oranlarda yapılandırma olacak gibi.

 37. Merhaba kolay gelsin benim sorum projelerden ev alındığında ne tür masraflar olur. Yani bankanın dosya masrafı ekspertiz ücreti gibi. Bir de sizce oranlar bankaların internet sitelerinde beyan ettikleri oranların altında olur mu konut projeleri için .
  Teşekkürler.

 38. Ben gecen yil 1.17 den konut krrdisi cektim dediginiz gibi suan yanasmiyolar yapilandirmaya ne yapmamiz grrekiyor yapilandirma yapmalari icin

  • Biraz beklemek gerekiyor, 2-3 aya diğer bankalar yapılandırma yani kredi taşıma kampanyası yapacağını bekleyebiliriz.

  • Şimdilik çokta beklenebilir bir oran olmamakla birlikte 2017 yılı bahar aylarında yakalanması öngürülen bir oran daha önceki görüşlerimizde buna yer verdik yani dediğimiz zaman diliminde olması beklenebilir.

 39. 0.99 dan kredi çektim evi 135 bin tl ye aldım 105 bin tl kredi çektim tek maaşla 32.5 bin tl peşinat verdim 6.5 bin tl tapu masrafları tuttu masraflarla beraber 102 bin tl banka bana para verdi diğer ev ipotekli idi ipoteği ben üzerime aldım ikinci el ev almak mantıklı sıfır dairede özellikle giriş katlarda camlarda korkuluk içinde kombi yok artısı emlakçı %3 alıyo 100 bin tl ye 3 bin tl en iyisi sahibinden ikinci el almak mantıklı 5 senelik binaya 135 bin verdim şuan 175 binden kapı açıyolar daireye geçerken 40 bin tl kar ettim yani anlıyacağınız

  • İhtiyaç kredileri özellikle 10 bine kadar 12 ay vade ile bir çok banka 1,17 ile vermekte ancak vade ve tutar yükseldiğinde oranlar yükselmekte. Ancak 2016 yıl sonuna doğru bireysel ihtiyaç kredilerinde 0,10 puanlık bir düşüş beklenebilir.

 40. Slm neden ing bankasi veyada diger bankalar konut kredisi ni dusurmedi acaba ne böyle gidermi yoksa dusurmu ing bankasi faiz oranları düşürür mu

  • Özel bankalarda oluşan rekabet ortamında dolayı oranları indirecektir. ki bizim öngörümüz 2-3 ay çerisinde daha mantıklı tekliflerle geleceklerdir.

 41. 2014 yılında vakıfbanktan 0.93 faiz oranıyla 114 aylık ve aylık ödemesi 2158 tl olan 150000 tl ev kredisi çektim.iki yıl sonra ödememi aynı faiz oranı ile 2861 tl’ye çıkardım vadeyi 60’aya düşürdüm. Yapılandırma yapmak için hangi fazi oranında yapmalıyım?

  • 60 ay vadeli 0.90 ile kredi imlanı var ancak yapılandırma için bu olmamakta. 2017 yılı başlarında 0.85 altı her oran uygun olur gibi tabi nihai hesap bankada belli olır

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir başka sorum olacaktı. 0.85 altı sizin açınızdan iyi olur demişsiniz. Şuan borcum 170000 tl. Yapılandırmada kaarım üç aşağı beş yukarı ne kadar olur 60 aydan daha kısa vadede?

     • Başka bir sorumda. Diyelim faizler 0.85’in altına indi. (36 ay vade de olabilir) Yapılandırmada yapılmıyor. Şayet kredimi 0.85’in altında çekip diğer kredimi kapatıp diğer kredimi bu şekilde yapılandırabilir miyim? Ve bu şekilde bir kaarım olur mu?

     • Şimdi yapılandırma konusunda şöyle açıklama yapalım; şimdi bizim öngörümüz 2-3 ay için bankaların yapılandırma konusunda da teklif sunacağı yönünde, 120 ay vade de 0,96 gibi bir oran ancak 36 ay vade ile yapılandırma 0,80 lere kadar iner yine 60 ay vade de ise 0,85 olacağı kanaatimiz mevcut. sizin krediden kar etme olayı için daha fazla bilgiye ihtiyaç var kaç lira çektiniz, faiz oranı, ödediğiniz taksit sayısı maliyet vs.. daha sağlıklı sonuca ulaştırır. ancak mevcut kredinizin faiz oranı ile yapılandırma faiz oranı arasında en az 0,11 puanlık bir fark olması halinde fayda olur.

 42. merhaba,
  şubat ayında %1,11 kredi çektim. şuanda faizlerin düşmesi ile birlikte yeniden yapılandırmak istiyorum. Ancak Halkbankasından aldığım cevap yapamayacaklarını söylediler. faiz düşüşü şartlı olarak mı yapıldı (yani sadece yeni kredi çekenler için)?
  teşekkürler…

  • Gerek özel gerek kamu bankaları şimdilik 0.95 gibi oranları yeni konut alımlarında sunmakta. Ancak 1-3 ay gibi vadede yapılandırma konusunda da bankalar tekşif sunacaktır.

 43. 2015 de konut kıredısı cektım 101 den ama yapılandırmaya yanaş mıyor garanti bankası buna bır cevap verın allah aşkına haksızlık oluyor

 44. Faiz oranlarindaki kampanyanin 4 ay daha uzatıldığı söyleniyor. Sizin de yorumlarinizi takip ediyorum 2017 yılının da ev almak için uygun olduğunu söylüyorsunuz.Tam anlamıyla bu oranlar 4 ay sonra yükselecek mi aynı seviyelerde mi kalacak daha da düşecek mi 2017 mayıs ayı ev alma planlarımız var uygun mudur acaba. Şimdiden cevabınız için tesekkurler

  • Öncelikle şimdiki oranlar en azından kirada oturan lar için uygun olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak bizim öngörümüz 2017 yılı konut kredilerinde uygun bir zemin olacağını düşünüyoruz. mayıs 2017 bu oranlardan daha düşük olacağı görüşündeyiz. hatta bu düşüşü şubat 2017 itibarı ile aşağı bir ivme yakalayacak 0,75 gibi hatta altına bir oran diyebiliriz. Ancak yatırım tavisyesi değildir sonuçta 1 günde çok şeyler değişebilir. malum gündemimiz.

 45. Kolay gelsin sizce lansmanı yapılacak olan konut projelerinde faiz oranları ne olur. Dosya masrafı ve diğer masrafları var mıdır. Teşekkür ederim.

  • Lansman (tanıtım) yapılan konut projeleri genelde firma finansmanları ile karşılanmaktadır. örneğin Emlak GYO ve bağlı şirketler İstanbul izmir Bursa, Ankara Balıkesir gibi illerde 0,70 faizle veya TOKİ konutları gibi TÜFE endeksli 120 ay vade ile konut teslimi yapmaktadırlar %5 peşinat ile başlayan kampanyalar mevcuttur. Ancak bankadan maketten veya tanıtımdan konut kredisi olanağı oldukça zayıftır ancak bir eviniz var ise teminat olarak alır ancak o zaman size maketten seçtiğiniz eve finansman sağlar. Bunun için de konut aldığınız firmanın ödenmiş sermayası iş teslimi gibi şartları sağlaması gerekir.

 46. Merhaba, 2 eylül günü ziraat şubesinde yapılandırma için aldığım yanıt hayır oldu. Daha doğrusu yapılandırma oranı henüz düşmemiş. Bu kadar vicdansızlık olmaz, paradan para kazanan sistemlerin gücü azalmadıkça ekonomi rahatlamaz. İyi bir ekonomide bankalar güçlü ancak tekel değildir, piyasayı onlar belirlemez.

 47. Söylediğiniz gibi kredi faiz oranları neredeyse birebir şeklinde düştü diyebilirim. Garanti bankasından 2015 10.ayında 1.16 faizli kredi çektim. Şuan 0,97 olan faiz oranı beni etkiliyor mu merak ettim..? Garanti Bankası müşteri temsilcimiz ile telefonda görüştüm sadece yeni kredi alacaklara düştüğünü söylüyor doğru mu acaba?

 48. yapılandırmayı kabul ettirmek için herkes sosyal medyada imza kampanyası yaparsa bu iş yetikililere ulaşır olur diye düşünüyorum ben kendi facemde yaptım tabi bu sadece benle olmuyor?

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin