Ana sayfa Konut kredileri 2016 Haziran Konut Kredi Faizleri

2016 Haziran Konut Kredi Faizleri

1
2016 Haziran Konut Kredi Faizleri

2016 Yılının Haziran ayına girdiğimiz şu günlerde konut kredilerinde ki düştü, düşecek, %1’in altına inecek söylentiler ile piyasalarda gitti geldi. Özellikle konut kredisi kullanacak kişiler 24 Mayıs 2016 tarihinde ki Merkez Bankasının Para Piyasası kurulunun alacağı karar merakla beklendi. Peki, kuruldan sonuç ne çıktı ve bu sonuç konut kredilerini ne kadar etkiledi? 2016 Haziran ayı için bankaların uyguladığı son konut kredi faiz oranları ne kadar? Gibi merak edilen sorulara açıklık getireceğiz.

24 Mayıs 2016 tarihinde ki Para Piyasası Kurulu aldığı kararla repo ihale faiz oranını yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutarken, marjinal fonlama oranını yüzde 10,50’den yüzde 10’a indirdi. Yine Para Piyasası Kurulu, marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,50’den yüzde 10’a indirdi.

Bankalar arası Para Piyasasında saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12’den yüzde 11,50’ye indirildi. Merkez bankasının diğer açıklaması ise faiz indirimlerinin dünyada ki ekonomik gelişmelere göre kademeli olarak düşürüleceğini bildirmiştir.

Bu açıklamalardan sonra borsa yükselişe geçerken dolar 3 TL’nin altını gördü. Dolarda ki bu birkaç günlük düşüş Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada yeni bir faiz artışının yakın zamanda gerçekleşebileceği sinyalini vermesi üzerine yeniden 2.95 sevilerine çıkmıştır. Ekonomistler PPK’nın kararının piyasayı olumlu etkilediğini ancak hala konut kredisi için beklenen faiz oranlarına inmesinin mümkün olamayacağı görüşündedir. Merkez Bankası PPK’nın açıklaması ise konut kredilerinde az da olsa faiz oranlarını kımıldattığını söyleyebiliriz.

Ancak 2016 Haziran konut kredilerinde bankaların güncellediği son faiz oranları yine de yüksek seviyelerde diyebiliriz. Şu an için en uygun kredi faizi ile konut kredisini Vakıfbank vermektedir. Yüzde 1.15 seviyelerinde olan konut kredi faizleri yüzde 1.11 seviyelerine inmiştir. Halkbank ise Canım Evim Konut kredisinde müşterilerine yeni faiz oranları uygulamaktadır. Buna göre %1.18 olan konut kredileri şu an için %1.13 oranlarına inmiştir. Ziraat Bankası da son PPK toplantısı sonucu az da olsa konut kredi faiz oranlarını indirip %1.14 seviyelerine çekmiştir.

1 Yorum

  1. mb sürekli faiz indiriyor ama bankalardan tık yok mb faiz artırdığı hafta hemen faizi uçurmayı bilyorlar 1.08 ile kredi çektim 1 hafta sonra 1.25 oldu indiriken tık yok çıkartırken anında işlem yatacak yeriniz yok

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin