Ana sayfa İhtiyaç Kredileri 2015 Yılı Uygulanacak Asgari Ücret Belli Oldu

2015 Yılı Uygulanacak Asgari Ücret Belli Oldu

0
2015 Yılı Uygulanacak Asgari Ücret Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Faruk Çelik asgari ücret komisyonunun çalışmalarını tamamladığını ve varılan anlaşmanın kararlarını açıkladı.

Buna göre asgari ücret net asgari 2015’in ilk altı ayı için 949 TL ikinci altı ay için ise 1000 TL oldu. Böylece yılın ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ay için de yüzde 6’lık artış yapılmış oldu

Ayrıca asgari geçim indirimi oranlarıda değişecek olup asgari geçim indirimi alan çalışanlara da yansıması oalcaktır.

Aralık ayı içinde sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TİSK ve Türkİş’te toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün dördüncü toplantısını yapmak üzere Bakanlıkta buluştu ve varılan nihai karar bugün Bakan Faruk ÇELİK tarafından açıklandı

2015’te geçerli olacak asgari ücret, bugün yapılan toplantının ardından Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Faruk Çelik kamuoyuyla paylaşıldı ve 2015 yılı ilk ve ikinci altı ayınca geçerli olacak zamları açıkladı.

Devamında Bakan Faruk Çelik:

16 yaş ayrımı kaldırıldığımı ve  Herkese tek bir fiyat verildiğini belirtti. Eşini kaybetmiş asgari ücretliden artık vergi alınmayacak olup, Bütün bu gelişmeler ışığında bekar bir işçi için 2015 ilk yarısı için yarısı için brüt 1202 TL’ye yükseltilmiştir.  İlk 6 ay 949 TL net. İkinci yılın ilk 6 ayı için yüzde 6 ikinci 6 ay için de altı. Yüzde 12 yıllık artış oldu.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin