Ana sayfa Ekonomi 2015 Yılı Asgari Ücret

2015 Yılı Asgari Ücret

0
2015 Yılı Asgari Ücret

Asgari Ücret Ne Demektir?

Asgari ücretin bir diğer adı minimum ücrettir. En bilinen tanımı ile asgari ücret, ücret geliri elde eden kişilere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede ödenen en düşük ücret olarak tanımlanmaktadır. Bu ödeme aylık olarak yapılmaktadır.

Asgari Ücret Komisyonu bu ücret türünün miktarını belirlemektedir. Komisyonun aldığı karar takvim yılının ilk günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmektedir. Ücretin tutarı sürekli değişiklik göstermektedir. Zamanın getirdiklerine ve değişen yaşam şartlarına göre güncel tutarlar belirlenmektedir.

Asgari Ücret Uygulaması Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Ülkemizde asgari ücret uygulaması 1951 yılındaki iş kanunu ile başlamıştır. Ancak başladığı ilk yıllarda pek başarılı olamamıştır. Bu başarısızlık 1967 yılına kadar devam etmiştir. Tespit komisyonu asgari ücret tutarını düzgün belirleyememiştir. Devamında belirlenen ücretin de tüm işçilere yansıtılması mümkün olmamıştır. O yıldan itibaren sistem değişikliği yapılmış ve günümüze kadar hâkimiyetini sürdüren bir komisyon yönetimine geçilmiştir.

Komisyon işçi işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımı ile oluşturulmaktadır. Ortalama iki yılda bir komisyon tarafından ücret belirlemesi yapılmaktadır. Asgari ücret belirlemesi yapılırken dikkat çeken noktalardan biri de çıraklara ve tarım işçilerine ayrı ücret tespiti yapılmasıdır. İşçinin başlıca fizyolojik gereksinimleri ile fiyat endeksleri göz önünde bulundurulmaktadır. İlgili kanunda da yer alan bilgiye göre asgari ücret tespitinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Günümüzde Asgari Ücret Uygulaması

Asgari ücret uygulamasında bu yılın ilk yarıyıl verilerine göre asgari ücret yüzde altı oranında zamlandı Brüt tutar olarak asgari ücret 1.201.50 Türk Lirası hesaplanmıştır. Net tutar ise 949.070 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Brüt tutardan net tutara geçilirken birtakım kalemler brüt tutardan düşülmektedir. Bu kalemler sigorta primi işçi payı, işsizlik sigortası primi işçi payı, gelir vergisi matrahı, gelir vergisi, damga vergisi gibi birimlerdir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin