Ana sayfa Döviz 2015 Sonu Dolar Kuru Ne Olur?

2015 Sonu Dolar Kuru Ne Olur?

0
2015 Sonu Dolar Kuru Ne Olur?

Yatırım aracı olmasının yanında aslında dolar dünya para birimi olarak görmek ve yapılacak yorumlar, alınacak pozisyonlar ile yapılacak tüm hamleler bu bağlamda değerlendirmek daha mantıklı ve riskleri minimalize etmek için önemlidir.

Şimdi 2015 sonu dolar kuru ne olur? 2016 Dolar Kuru Ne Olur? Yılsonuna kadar dolar ne kadar yükselir? Sene sonuna kadar dolar ne olur? Seçim öncesi ve sonrası dolar kuru ne olur? gibi sorular aslında  en çok merak edilen ve cevapları hiçte kolay olmayan tahmin ve öngörülerdir.

Kısa vadede yani Ekim 15-20 sine kadar analizimiz daha önceki makalemiz Bayram Sonu Dolar Ne Olur? Yazımızda açıkladık. Şimdi orta vade yani yılbaşına kadar dolar kuru ne olur ona kısaca öngörü ve tahminlerimizi temellendirmeye çalışalım ve hiçbir teknik kelime kalabalığı yapmadan anlaşılır ve öz şekilde açıklayalım.

Her ne kadar Ülkemizdeki siyasi belirsizlik doların yukarı doğru tetiklemiş gözükse de olayın aslı Amerikan Merkez Bankası (FED) 3-5 yıldır faizleri düşürmek suretiyle dünyaya dağıttığı dolarları geri çağırması yani Faizleri yükseltmek suretiyle dolarların geri Amerika’ya dönmesi için, faiz artımında bulundu. FED 2015 Eylül ayında faiz artımı yapmadı ancak yılsonuna kadar faizlerin artacağı yönünde güçlü sinyaller verilmiştir. İşin özü asıl belirleyici FED dir ülkemizdeki siyasi belirsizlik kuru sadece biraz daha hızlı çıkmasına etki etmiştir. Örneğin USD/EURO paritesine bakıldığında doların tüm dünya para birimlerini ezdiğini görmek mümkündür.

Peki bunun Ülkemizde dolar kuruna etkisi nasıl olacak ve yıl sonu dolar birim fiyattı ne olur dersek, Aslında 1 Kasım Seçimleri belirleyici olacak, döviz piyasası FED beklentileri doğrultusunda pozisyonu güçlü şekilde almış ve buna tepkisini 15 Ağustos ile birlikte vermeye başlamış 2,9500 bandını kendine dip olarak belirlemiştir. Yani kısaca zaten beklenen Aralık 2015 kuruna erkenden konumlanmış demek yanlış olmayacaktır. Bu normal ve olağan durumlarda olması beklenebilir.

Ancak seçim ve onunla birlikte ülkemizdeki siyası gelişmeler, dolar kuru üzerinde oluşturacağı baskı  asıl yön belirleyici olacaktır 1 kasım seçimlerinde çıkacak bir koalisyon seçeneği  1 USD=3,3500-3,4500 TL  bandına çıkması ve yılsonu bu seviyelerde seyretmesi pekala mümkündür. Yine diğer seçenek olan ve tek başına bir hükümet kurulma ihtimali olması halinde ise iki paragraf önce izah edilen şekilde zaten dolar kuru FED kararlarına pozisyon geliştirdiğini belirtmiştir. Yani 2,8500-3,0500 bandı 2015 Yılsonu için daha gerçekçi bir kur oranı olur 2016 sene başı dolar kuru olarak ta görmek mümkündür,

Ülkemizdeki siyasi gelişmeler, doların üstüne etkisi, aslında bizim 2001 krizinde karşılaştığımız bir türde fırlama olması teknik olarak mümkün değildir. 2001 de sabit kur uygulaması vardı ve bunun bedeli 2001 yılında ödendi. 4,5000 TL gibi dolar kuru beklemek gerçekçi durmamaktadır.

Yukardaki tespitler tamamen yazarın şahsi görüşü olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kişiler kendi kararlarından kendileri sorumludur, bankatik.net ve yazarlar hiçbir şekilde sorumlu veya kaynak olarak gösterilemez, tutulamaz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin