Ana sayfa Ekonomi 20 Ekim 2016 Merkez Bankası Faiz Kararı

20 Ekim 2016 Merkez Bankası Faiz Kararı

0
20 Ekim 2016 Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankasının 20 Ekim 2016 Tarihli toplantında beklenen kadar çıktı Piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu. Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalar arası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranlarını sabit tuttu.

2016 yılı içerisinde toplam 250 baz puan indirime giden Merkez Bankası faiz oranları ekim ayında sabit tuttuğuna ilişkin karar açıklandı. Merkez Bankası, Murat ÇETİNKAYA Başkanlığındaki son toplantısında faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan, nisan, mayıs ve haziran ayındaki toplantısında 50 baz puan, temmuz ve ağustos, eylül toplantısında ise 25 baz puan da indirime gitmişti. Böylece marttan bu yana yapılan toplam indirim 275 baz puana ulaşmıştı.

Kamuoyu aslında faizlerde yine bir 0,25 puanlık bir indirim beklentisi oluşturmuştu ancak böyle bir kadar çıkmadı. Faiz koridorunda herhangi bir değişikliğe gidilmemesi en azında Merkez Bankasının piyasa hakimiyeti ve gücünü gösteren bir durum ortaya çıkarmıştır.

20 Ekim sabahına 3,07 iken başlayan Dolar kuru ise Merkez Bankasının faiz kararı ile birlikte bir gevşeme görüldü ve 3,04 oranı ile işlem görmeye devam etmektedir. Önümüzde ki günlerde USD kurunda gevşemelerin olacağını beklemek yerinde olacaktır. Kasım ve Aralık 2016 yılsonu Amerika Merkez Bankasının FED alacağı faiz kararı dolar kuru üstünde daha da etkili olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin