Ana sayfa Banka Haber 18 Yaş Altı Olana Ek Kart Çıkar mı?

18 Yaş Altı Olana Ek Kart Çıkar mı?

0
18 Yaş Altı Olana Ek Kart Çıkar mı?

Nakit para bulundurma sıkıntısını ortadan kaldıran kredi kartları, günümüzde büyük küçük her bireyin tercihi olmuştur. Her dakika para bulundurmak yerine, harcamaları aylık olarak ödemek, hatta taksitle ödemek, kredi kartının kullanımını artırmış, günlük hayatı daha planlı hale getirmiştir. 18 Yaşından küçük çocukların dahi cebinde banka kredi kartı bulunur. Ailesinin ek kartlarını kullanan çocuklar, acil para gerektiğinde kolayca ihtiyaçlarını karşılar.

Fakat 18 yaş altı bireylerin kendi adına kredi kartı kullanması mümkün değildir. Henüz çalışma hayatına atılmayan, ailesinden aldığı para ile geçimini sağlayan çocuklar için, ek kredi kartları önerilir. Ailesinin bankadaki hesabından çıkartılmış ek kredi kartı kullanan gençlerin, aylık ödemesi aile hesabına yansır. Fakat yaşı küçük olmasına rağmen; çalışan ve sigorta girişi bulunan gençler için bazı bankalar istisna yapabilmektedir.

18 yaşından küçük olan kişilerin ek kart alabilmesi için, hesap sahibi ile birlikte bankaya başvurması gerekir. Yeni bir ek kart için gerekli işlemler yapıldıktan sonra en fazla bir hafta içinde yeni ek kartınız gelecektir. Bu işlemi internet üzerinden yapmakta mümkündür. Ek kartını kullanmak istediğiniz bankanın, resmi numarasını arayarak, müşteri temsilcisine durumu anlatmanız yeterli olacaktır.

Fakat aramayı yine hesap sahibinin yapması, sorulan bilgileri eksiksiz cevaplaması gerekir. Banka, ailenizin hesabının güvenliği adına çok özel sorular soracak, verilen cevaplara göre, ek kart başvurusu yapmak için sizi yönlendirecektir.

18 yaşından küçük olanlar için çıkartılan ek kartlarda, aile hesabı yani anne veya babanın mevcut hesabına göre kayıt yapılır. Ek kart kullanılarak yapılan aylık harcamalar ise hesap sahibine yansır. Ek kartların limiti, hesap sahibi tarafından belirlenir. Ek kart limiti gençlerin kullanabileceği oranda belirlenmelidir. Çünkü kredi kartını bilinçsiz şekilde kullanan gençler, ödeme planında bazı aksamalara neden olabilmektedir.

Eğitimi nedeni ile ailesinden uzakta yaşamak zorunda kalan gençler için, ek kart kullanımı kaçınılmazdır. Ailesinden aktarılan paraları rahatça kullanma olanağı oluşan gençler, aynı zamanda havale veya EFT işlemlerini de kredi kartları sayesinde kolayca yapabilir. Ek kart ile yapılan tüm harcamalar ise aile tarafından görülen aylık ekstrelere yansıtılır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin