- HoşgeldinizAkbank

Sitemizde bulunan Akbank konusunu Yayınlayan kullanıcı adı: Yayınladığı tarih: Kasım 1, 2012 · isterseniz Akbank sayfasına yorum yapabilirsiniz.  daha fazla Akbank bilgi bulabileceğiniz kategorimize Akbank, Bankalar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Akbank, yerel bir banka olarak, 1948 yılının Ocak ayında, Adana’da kurulmuştur. Kuruluş amacı bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak olan Akbank, ilk İstanbul şubesini, 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de açmıştır. 1954 yılında Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasının ardından şube sayısını hızla artıran Akbank, 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir.

Akbank, 1990 yılında halka açılmış ve 1998 yılında ikincil halka arz ile uluslararası piyasalarda American Depository Receipt (ADR) olarak da işlem görmeye başlamıştır.

1996 yılında Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (AKYatırım), 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi A.Ş. (AKPortföy) ve Özel Bankacılık Bölümü kurulmuştur. Akbank, 2005 yılında Ak Finansal Kiralama A.Ş.’yi (AKLease) bünyesine katmıştır.

Akbank, yurt dışındaki faaliyetlerini Almanya (Akbank AG) ve Dubai’de (Akbank Dubai Limited) bulunan iştirakleri ve Malta’da bulunan bir şubesiyle sürdürmektedir.

Temel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra bireysel, ticari ve KOBİ, kurumsal, özel bankacılık ve uluslararası ticaretin finansmanı hizmetlerini sunan Akbank’ta, bankacılık dışı finansal hizmetlerle sermaye piyasası ve yatırım hizmetlerini iştirakleri yürütmektedir. Akbank, kullandığı en son bilgi teknolojileri ve deneyimli bankacılardan oluşan çalışanları ile geniş bir yelpazede yer alan bireysel ve kurumsal müşterilerine üstün kalitede hizmetler sunmayı hedeflemiştir.

Faaliyetlerini İstanbul’daki Genel Müdürlüğü ve yurt çapındaki 23 bölge müdürlüğü aracılığıyla sürdüren Akbank, yurt içinde toplam 950 şubesi ve 16.000’in üzerinde çalışanıyla güçlü ve yaygın bir dağıtım ağına sahiptir. Akbank, hizmetlerini müşterilerine, geleneksel dağıtım kanalları olan şubelerin dışında, Akbank Direkt İnternet, telefon bankacılığı şubesi, yaklaşık 4.000 ATM’si, 290.000’den fazla POS terminali ve diğer yüksek teknoloji kanalları aracılığıyla sunmaktadır.

Citigroup, Ocak 2007’den Mayıs 2012’ye kadar Akbank’ın %20’sine stratejik ortakken Mayıs 2012’de ortaklığını %9.9’a indirmiştir. Bu ortaklık, ortak ATM, Citi Axess ve Citi Wings gibi kredi kartı uygulamaları ile Bireysel Bankacılık faaliyetlerinin geliştirilmesine ve ortaklaşa gerçekleştirilen kurumsal bankacılık ve proje finansmanı imkânları yaratılmasına katkı sağlamıştır. Bu faaliyetler güçlü bir işbirliği içinde devam etmektedir.

Akbank Bankacılık Merkezi, Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip işlem merkezi olarak, 2010 yılında hizmete girmiştir. Akbank’ın verimliliğini olumlu yönde etkileyen bu merkez, en yüksek teknolojiyle donatılmıştır.

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government (Harvard KSG), Akbank’ın 2001 krizi sonrasındaki dönüşüm hikâyesini ve büyüme stratejisini vaka çalışması (case study) haline getirmiştir. 2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında Türk ekonomisinin ve bankacılık sektörünün krizin etkileri ile mücadelesi sırasında, “Yeni Ufuklar Değişim Programı” başlatılmıştır. Banka’nın uygulamaya koyduğu yönetim, değişim ve büyüme stratejisi, Akbank’ı sadece krizde büyüyen bir banka haline getirmekle kalmayıp aynı zamanda Banka’nın ekonomik krizden çıkış ve büyüme konusunda ders konusu ve referans kaynak olmasını da sağlamıştır.

Dünya trendlerini yakalama ve uygulamanın ötesinde, kişisel gereksinimlere özel yeni ürünler ve kanallar geliştirme yeteneğiyle Akbank, “Türkiye’nin yenilikçi gücü” olma fikrini bir iddia olmaktan çıkarıp, somut örneklerle hayata geçirmiştir. Büyük Kırmızı Ev ve Kredi Express şubeleri gibi yeniliklerle Türkiye’de pek çok ilki başlatmasının yanı sıra, şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi alma olanağı sunan Kredi Makinesi ve Cep Kredi buluşlarıyla dünyada da ilklere imza atmıştır. Akbank, ürün ve hizmet portföyünü çeşitlendirmeyi, dağıtım kanallarını genişleterek müşteri tabanını büyütmeyi ve risk odaklı anlayışından ödün vermeksizin müşterilerine en mükemmel bankacılık deneyimini yaşatmayı sürdürmektedir.

Başarılı uygulamalar ve uzun dönemli stratejik yönetimi ile Akbank, 2010 yılında kullanıma giren müşteri ilişkileri yönetimi sistemi ile 2011 yılında Gartner tarafından verilen “CRM Excellence-Integrated Marketing” ödülünü almıştır. Akbank, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik ve Çin’i içine alan bölgenin (EMEA/APAC) tamamı için verilen bu ödülü alan ilk Türk bankası olmuştur.

Ayrıca, Palladium Group Avrupa tarafından, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri’ne (EMEA) yönelik strateji odaklı organizasyon modelini başarıyla uygulayan şirketlerin değerlendirildiği “Hall of Fame” ödüllerinde Akbank, “EMEA Bölgesi’nin En Başarılı Kuruluşu” seçilmiştir. Akbank, yönetim alanında, uluslararası düzeyde verilen en saygın ödüllerden biri olan bu ödülü alan ilk Türk bankası olmuştur.

Akbank, Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası” sıralamasında 1,58 milyar ABD Doları olarak belirlenen marka değeri ile “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” olmuştur. Ayrıca, dünya genelinde 500 bankanın bulunduğu listede 96. sırada yer almıştır.

Çağdaş sanatın Türkiye’deki en önemli destekçilerinden olan Akbank, sanatın her dalında var olma hedefiyle çeşitli alanlarda kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Akbank, sunduğu bankacılık ürünlerinin yanı sıra, toplumun ilerlemesine yönelik caz, tiyatro ve çağdaş sanat gibi sanat etkinliklerinden karbon saydamlık projesi gibi çevre koruma uygulamalarına kadar yatırım yapan geniş vizyonlu bir bankadır.

Güçlü sermayesi, istikrarlı mevduat yapısı, ucuz maliyetli yabancı kaynak temin olanakları ve sağlam aktif yapısıyla Akbank, Türk bankacılık sektöründe öncü banka konumunu sürdürmektedir. Banka’nın 2012 yılı altı aylık konsolide net kârı 1.106 milyon TL (612 milyon ABD Doları), toplam konsolide aktifleri ise 145 milyar TL (yaklaşık 80 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir. Banka’nın konsolide sermaye yeterlilik oranı, %15,9 ile sektördeki en yüksek oranlardan biridir.

Akbank hisse senetleri %41,1 halka açıklık oranıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Yurt dışında ise Banka’nın “Level 1” ADR depo sertifikaları ABD’de OTC piyasasında işlem görmektedir. Akbank, 30 Haziran 2012 tarihi itibarıyla 14,7 milyar ABD Doları piyasa değerine sahiptir


Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

konuya Facebook aracılığı ile yorum yapabilirsiniz..

konuya sitemiz üzerinden yorum yapabilirsiniz..


İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz